Firma Rehberi Nedir?

Firma rehberi; Çeşitli faaliyetler gösteren (ürün veya hizmet sunan)  tüm firmaların sektör ve kategorik olarak bir arada toplandığı çatıdır. Türkiye’nin nüfusundaki değişikliklere paralel olarak açılan işletme sayısında artış ve değişkenlik göstermektedir. İşletmelerin sayısı arttığından dolayı işletmeler arası rekabet üst düzeyde olmaktadır. Ziyaretçilerin ihtiyaçlarını karşılamak ve diğer işletmelerle olan rekabet ortamından yararlanmaları için ziyaretçilerin ihtiyaçlarına firma rehberleri cevap vermektedir.  Bu ziyaretçilerin çeşitli adresleri, sokakları gezmelerine gerek kalmadan istedikleri ürünü, fırsatları bulmaları kolaylaşmaktadır. Bu sayede zaman kaybı engellenmektedir. Bunun yanı sıra hem fiziki yorgunluk azalmakta hem de daha ekonomik olmaktadır.


Günümüz şartları ile birçok firma rehberi yayın yapmaktadır. İnternetin gelişmesi, hızlanması ve kolay ulaşılabilir olması ile firma rehberleri de internetin gelişiminden  yararlanıp içeriklerini geliştirmiş, ziyaretçilerin aradıklarını kolay ve hızlı bir şekilde bulmalarını sağlamıştır.  Bu gelişimden önce firmaların genel bilgilerine (adres, iletişim) ulaşılırken artık bunların yanı sıra ürün fotoğrafları, videoları, özellikleri, renk seçenekleri, sosyal medya hesapları ve daha bir çok bilgiye rahat ve kolay bir şekilde ulaşılmaktadır.


Bu gelişim sayesinde firma için kendini tanıtmak ve müşteri çekmek artık daha kolay durumdadır. Müşteri açısından  ise bu kolaylık aranılanı daha kolay bulmak, hem de firmaları birbiri ile kıyaslama imkanı kazandırmaktadır. Firmalar hakkında diğer müşterilerin olumlu ve olumsuz yorumlarını okuma, firmalara verilen puanları görme, firma hakkında yapılan şikayetleri öğrenme gibi bir çok seçeneğe kolayca ulaşılmaktadır. Bu bilgiler ziyaretçilerin tercihlerini değiştirip karar vermesini sağlamaktadır.